28.09.2022 00:22
Почнемо із деяких загальних визначень. Відсутність свободи волі описує детермінізм. Детермінізм - теорія про те, що кожна подія має свою причину, а все на всесвіті регулюється причинно-наслідковими зв'язками і абсолютно залежить від них. Детерміністи вважають, що всі події, зокрема й дії людини, чимось обумовлені, якимось причинами, тому ця теорія, зазвичай, вважається несумісною зі свободою волі людей.
Є ще фаталізм, який коротко можна охарактеризувати фразою «чому бути – того не минути», оскільки всі минулі, теперішні та майбутні події вже наперед обумовлені богом чи іншою всемогутньою силою. У релігіях таку думку можна описати як приреченість. Бог вирішує, чи потраплять наші душі до раю чи пекла. І це визначається ще до нашого народження і не залежить від нашого вибору.
Свобода волі – теорія про те, що люди мають свободу вибору та самовизначення. Тобто, у тій чи іншій певній ситуації людина за власним бажанням могла би вчинити інакше, ніж вона зробила. Філософи стверджують, що свобода волі несумісна з детермінізмом. Бо якщо у всьому на світі є свої причини, то де тоді свобода волі? Адже навіть наші думки, які виникають в наших головах, мають свої причини як на структурному фізіологічному рівні, так і на рівні наших звичок, природних потреб, інстинктів, страхів, соціальних переконань і цінностей.
Індетермінізм – думка, що існують події, які відбуваються без жодної причини. Багато прихильників теорії про свободу волі вважають, що здатність свободи вибору не залежить від будь-яких фізіологічних чи психологічних причин.
Багато про свободу волі є в релігіях. Зокрема, поширеним є богословський фаталізм, який є спробою продемонструвати логічне протиріччя між тим, що бог все знає наперед та свободою волі людини. У цьому він схожий за змістом на дилему: «Чи може всемогутній Бог зробити камінь настільки важким, що навіть сам не зможе його підняти?».
Положення богословського фаталізму можна викласти в такий спосіб. Бог всезнаючий. Оскільки він знає все, то має безпомилкове передбачення. Якщо Бог безпомилково визначив, що завтра ви щось зробите (напр., пропорохотяжите в хаті), то ви обов'язково це зробите.
Таким чином, свобода волі неможлива, тому що у вас немає альтернативи, окрім як зробити те, що обумовлено. Якщо ж ви відмовитеся, це означатиме, що Бог не є всезнаючим.
Як заперечення можна використати наступний аргумент. Бог насправді є всезнаючим і він не помиляється. Якщо бог безпомилково передбачив, що завтра вам доведеться щось робити, ви самі вільно це виберете на підставі своєї волі, а не через примус або відсутність вибору. Ви все ще володієте свободою волі для ухвалення рішення щось зробити. Бог просто знає про ваш вибір перед тим, як ви його зробите. Ви б і так зробили той самий вибір (за власною волею), навіть якби бог вирішив не бачити майбутнього. Боже передбачення або його відсутність не впливає на вашу свободу волі.
Таке пасивне передбачення, поки воно приховано, не може скасувати свободу волі ні з логічних, ні з раціональних причин. Людина, яка вибрала дію «А», все одно б так зробила, незалежно від того, чи передбачав бог її вибір чи ні. Бог, знаючи чи не знаючи майбутнього, абсолютно не впливає на людську свободу волі. Свобода волі була б знищена, тільки якщо би бог відкрив своє знання майбутнього щодо вільного вибору людей. Це б тоді вплинуло на вибір людини в майбутньому і перетворилося би на примус. Проілюструємо це найпростішим прикладом. Людина, яка володіє надприродними здібностями, побачила, що хтось на іншому кінці землі впав і зламав ногу, наздоганяючи автобус. Ця людина не змінює реальність, побачивши цю подію, оскільки вона все одно відбулася б, незалежно від того, побачив її хтось чи ні. Те саме стосується і божого всезнавства: поки воно є пасивним і не впливає на реальність або чиєсь знання про неї, воно не суперечить людській свободі волі.
Але проблема в тому, що так можна пояснити всезнання бога тільки про той чи інший проміжок часу. Проте, якщо бог створив усе існуюче, цей факт несумісний з пасивним всезнанням. Якщо бог знає про всі події минулого, сьогодення та майбутнього, то він знає і всі рішення людини щодо цих подій від самого початку в минулому до самого кінця в майбутньому, хоча з погляду людини ці події ще не відбулися. Це може звести до нуля прояв вільної волі будь-якої людини. Оскільки, згідно з християнською теологією, бог існує поза часом, то він знає весь хід життя людини і навіть те, чи визнаємо ми в результаті його божественну владу чи ні. А це вже не вкладається ні в яку логіку.